Jak zvládnout nového pejska a předejít vrácení do útulku

Téměř denně vrací lidé psy do útulků, protože nezvládají jejich chování. Neustále nám volají lidé s prosbou o radu, jejich pes začal dělat problémy a nevědí, co s ním. Dočaskáři nezvládají své dočasné svěřence a mnoho domovů tak pejskové zbytečně ztratí jen pro to, že majitel není ochoten dodržet základní postup po adopci nového pejska.

Pes je zvíře, je to šelma, není to dítě ani člověk, aby rozuměl, co mu říkáte. Zapamatujte si větu, že pes nebude dělat nic, co ho nenaučíte. Jste plně odpovědní za jeho chování v každé situaci. Pes NEUVAŽUJE. Pes jedná instinktivně a Vy jste ti, kteří musíte jeho chování ovládat, pak nebudete mít žádné problémy. Nečekejte nikdy, že se pes “spraví sám”, že z toho”vyroste”, nebo že si to psi “vyřeší mezi sebou”. Psa můžeme v tomto případě přirovnat k auto. Auto není špatné, ale pokud ho neumíte řídit, zničíte ho a stejné to je se psem, pokud ho neumíte ovládat,zkazíte ho.

 

Nyní se zaměříme na základní rady, které byste měli dodržovat, pokud chcete mít doma pohodového psa. Když si berete psa z útulku, pamatujte si:

– Nikdy psa nelitujte! Není to chudák, je to právě nový člen rodiny, s novými podněty zapomíná na původní prostředí a na Vás je nyní, abyste ho učili a vedli, ne ho litovali! Lítostí dáváte na jevo slabost a slabého vůdce pes poslouchat nebude.

– Nikdy nového psa prvně nemazlete. Seznamte se v útulku, zjistěte, jak reaguje na dotyky, ale na mazlení první měsíc zapomeňte! Přijde Vám to zvláštní, že mazlení je stejné zlo, jako týrání? Přijde Vám tato věta hloupost? Vzali jste si přece chudáka, který trpěl v útulku a teď mu to chcete vynahradit láskou…Jenže podávání lásky psovi lidským způsobem je cesta ke způsobení problémového chování a vrácení psa do útulku. Mazlení je pro psa odměna, pochvala, motivace, je to “věta”, kterou psovi říkáte “jsi nejlepší,budeš vládnout”. A za co vlastně psa odměňujete? Za to, že na Vás skáče, že za Vámi chodí, že leze na postel a na gauč, že Vás všude po bytě pronásleduje, že štěká, kňučí, vynucuje si pozornost a že je rozrušený. To jsou všechno projevy psa, když přijde do nového prostředí. Je rozrušený, má v hlavě zmatek, najednou je v jiné smečce – jiní lidé, jiné prostředí, jiní psi a prvním dnem si ve smečce začíná hledat své místo. A místo psa ve smečce musí být to poslední! Pokud bude jeho místo první, začne ovládat celou rodinu a to znamená buď agresivita, separační úzkost, dominance a podobné odborné termíny, které rozhodně nezní dobře.

Každá správní psí smečka funguje tak, že nově přijatého psa automaticky zařadí na poslední pozici a pokud se pes nechce podřídit, je ve smečce potrestán pokousáním nebo smrtí. Tak prostě psí smečka funguje a musí tak fungovat i když pes žije v rodině. Takže ho necháte na poslední pozici a tam se pes rozhodně nemazlí. Mazlením psa povyšujete na nejvyšší pozici, snažíte se získat jeho náklonnost a náklonnost mazlením, pusinkováním si ve smečce získávají nižší členové u vyšších takže Vy se doma sami posouváte na poslední pozici pod psa! A psovi říkáte, že Vám má vládnout. Kde je Vaše sebevědomí… No a když pak pes začne “zlobit”, potrestáte ho a divíte se, že Vás kousne, nebo Vašeho psa…je možné abyste si dovolili okřikovat šéfa smečky?

Tato tvrzení jsou stoprocentní, nejedná se o žádné spekulace, ale několikaleté pozorování našich smeček a práce s nimi, takže co jste si výše přečetli se Vám možná nelíbí, ale je to pravda.

 

– První dny v novém domově by měly vypadat tak, že si psa nebudete všímat a začnete s ním jednat,jako byste ho měli už dlouho. Jasně mu určíte jeho místo a od prvního dne k němu zaujmete neutrální postoj. Vaší přízeň si musí zasloužit. Vůbec na něho nemluvte,nedívejte se na něj, pouze mu dávejte povely, bez pochval! Bez pamlsků! Když k Vám pes bude chodit, pošlete ho na místo, důrazně – “jdi na místo”! Pokud tam hned nepůjde, odveďte ho tam za obojek a nechvalte, jenom “tady máš místo”. Až si ho budete chtít zavolat, zavoláte si ho k sobě, ale nehladíte ho, jenom ho necháte vedle vás sedět a díváte se jinam. To musí dodržovat všichni členové rodiny. Nedovolte psovi aby si dělal co chtěl a za všechny projevy nežádoucího chování ho okřikněte jedním slovem “dost”, “fuj”, “co to dělás” nebo podobné důrazné slovo a pokud pes nepřeruší svou činnost (štěkání, ničení věcí, skákání na stůl atd.) hned se ho dotknete všemi prsty, lehne ho odstrčíte – upozorníte, že slovo “dost” znamená, že toho má nechat a jít si lehnout. Zdá se Vám to kruté? Nechcete to dělat? Myslíte si, že psovi ubližujete? Ne! Zahoďte lítost, zahoďte předsudky, věřte nám, protože když uděláte opak, pes Vám za pár dnů ukáže, čeho je schopný.

– Žádné vítání ani loučení! Největší problém si vytvoříte tak, že se budete se svým psem loučit a vítat ho, když odcházíte pošlete ho na místo naštvaným tónem a to samé když přicházíte, odežeňte psa na místo a rozhodně mu nedovolujte se jakkoli projevovat. Když toto dodržíte, nebude Váš pes doma štěkat, nic ničit a vydrží sám, když jste v práci. Stačí však jediná chyba, jediný miloučký tón, jediný dotek čumáku, což je vše pro psa odměna a bude Vám dělat potíže dál. Buď toto dodržíte a nebo psa vrátíte, že ho nezvládáte.

– Na procházce nevenčí pes Vás! Nesmíte ani náhodou dopustit, aby Vás pes tahal na vodítku a hlavně ne, když vidí druhého psa. Psa budete od první chvíle učit, že má jít za Vámi, nebude chodit první a nebude tahat na vodítku. Až když mu řeknete volno, můžete mu vodítko povolit, aby se vyvenčil a s povelem ho zase stáhnete zpátky. NIKDY nepouštějte nového psa na volno do té doby, dokud nebude mít stoprocentní přivolání od všech zvířat, lidí a situací. Jednou řeknete “ke mě”, pes nepřijde a vyhrál, neposlechne Vás pak.

– Musíte chránit svého psa! Správný vůdce svojí smečku neutěšuje, ale ochraňuje a to je dost rozdíl! Nikdy se Váš pes s jinými psy venku nesmí seznamovat sám na napnutém vodítku. Vždy když uvidíte psa, stáhnete si Vašeho psa za sebe, mezi oběma psy budete stát Vy, prvně se dotknete cizího psa vy na čumáku, pak Vašeho psa, čímž přenesete důležitý pach, počkáte, až se oba psi naprosto uklidní a pak je pustíte, aby se seznámili sami. Vybíráte si pouze psy, kteří se umí chovat hezky k jiným psům. Celou dobu seznámení psů hlídáte, nesmí dojít k tomu, aby na Vašeho psa cizí pes dal packu na hřbet, ježil se, skočil na něj ani ve hře a nesmí švihat ocasem a vyzývat psa k sexuální aktivitě ani ke hře. Správná hra psů 

vypadá tak, že pes dá před druhého psa packy na zem, jakoby poskakuje zadkem nahoru a hlavu stáčí bokem. S takovým psem si smí Váš pes hrát, ale nikoli se psem, který vyzývá ke hře dáváním packy na hřbet. To je jasná cesta k rvačce. Když takto pokaždé svého psa ochráníte, bude Vám maximálně věřit! Pokud se náhodou stane, že byl pes napaden, musíte zle protivníka vyhnat pryč, i když to nezabere, Váš pes uvidí, že to řešíte, že na cizího psa zařvete, rozběhnete se proti němu no a potom svého psa okamžitě vyzvete ke hře, začnete ho povzbuzovat a běhat s ním aby okamžitě zapomněl na napadení a špatnou zkušenost a celý svůj pocit si spojil s něčím pozitivním. Pokud to neuděláte, právě jste si vytvořili bázlivého psa, který bude napadat ostatní psy. Nikdy psa nelitujte i kdyby byl vážně pokousán, vůbec, hrajte si s ním, dejte mu najevo že to byla sranda a že to tak mělo být. Pokud tohle dodržíte nikdy se Váš pes nebude prát a nezešílí, když po něm vyjede pes.

Dodržujte tato pravidla a po měsíci až dvou můžete svého pejska v pohodě mazlit, neboť už ví kde má své místo, kde má hranice a že Vám může věřit, protože jste jeho vůdce. Jako vůdce mu umíte přikázat, umíte mu vynadat, umíte dosáhnout svého, umíte vyrazit nepřítele a navíc dáváte jídlo. Až po této době můžete začít psa cvičit a sportovat s ním. Do té doby nic takového nedělejte i kdyby byl pes sebe víc hyperaktivní.

Psa můžete brát klidně do postele, ale na povel a musí se tam chovat slušně a v klidu, nebude mazlený a bude spát na svém místě vedle Vás nebo u nohou, ne Vás vystrkovat nebo zalehávat.

Pokud budete takto asertivní, důslední, nebudete šišlat, litovat, cpát psa pamlsky, dávat od stolu a nebudete s ním hned první den sportovat,v životě se Vám nemůže stát, abyste měli se svým psem problém.

 

Lidé mají se psy problémy, protože jim nerozumí,neumí jim poručit, bojí se, že všechno na světě je týrání, myslí si, že pes potřebuje rozmazlovat a lásku, to není pravda! Láska rovná se rozum v tomto případě! Lásku dáte psovi jedině tak, že mu dáte to, co potřebuje, ne to, co si myslíte Vy, nebo co potřebujete Vy. Rozmazlené děti a vychované děti je velký rozdíl. Rozmazlováním psa dostáváte na nejvyšší pozici ve smečce a není možné, aby lidem vládl pes. Jak může Vám doma vládnout pes, být alfou Vaší smečky, když Vy jste ta bytost, která mu dává jídlo. Copak vůdci budete dávat jídlo? Ne! Vůdce si jídlo bude lovit nebo brát sám, jako podřízení nemáte právo psovi dávat jídlo, proto si pak mnoho psů nenechá sáhnout do misky, vrčí u jídla, vyjíždí na lidi a na psy. Pochopte, že Vy jste vůdce psa, jakéhokoli psa, u všech psů na světě je to stejné, Vy jste lidi a Vy máte za svého psa zodpovědnost a musíte ho ovládat.

Ano, pokud Váš pes je světový miláček, nedělá žádné problémy a je to plyšák, pak si s ním dělejte co chcete. Je mnoho takových suprových psů, ale těch problémových je také hodně a o těch je zde právě řeč.